Vitamin B12 pravimo tudi kobalamin. Vitamin B12 v našem telesu vpliva na številne metabolne procese, raziskovalci iz Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) pa so ugotovili, da je kobalamin pomemben tudi za:
- zdravo funkcijo možganov in živčnega sistema,
- za rast in delitev celic,
- za energetsko presnovo.
Vitamin B12 prav tako sodeluje pri nastajanju rdečih krvnih celic in spodbuja delovanje imunskega sistema.
Kaj je vitamin B12?
Vitamin B12 je nujno potreben za psihično in fizično zdravje. Je največji in strukturno najbolj zapleten vitamin, sintetizirati pa ga je mogoče le z določenimi vrstami probiotičnih bakterij. Vitamin B12 je ključen za DNK (genski material celic) in skupaj z drugimi B vitamini tvori vse vrste krvnih celic. Spodbuja delovanje možganov (spomin in osredotočenost) in imunskega sistema, spodbuja proizvajanje energije ter presnovo maščob, ogljikovih hidratov in beljakovin.
Žal je pomanjkanje vitamina B12 zaradi različnih prehranskih, fizioloških ter okoljskih dejavnikov in načina življenja vedno bolj pogost in naraščajoč problem, posledice pa so lahko slabokrvnost in številni neprijetni simptomi, kot je zamegljen razum, slab spomin in koncentracija, izčrpanost, razdraženost, občutki apatičnosti in pomanjkanja motivacije, nihanje razpoloženja, šibkost mišic ali težave s spancem. Pomanjkanje tega vitamina lahko pripomore tudi k slabši imunosti in ponavljajočim se vnetjem, poškodbam mielinskih ovojnic živčnih celic, prirojenim motnjam, izgubi sluha v starosti ali povišani količini homocisteina in s tem večji verjetnosti za kardiovaskularne probleme.
Komu je vitamin B12 namenjen?
Pri posameznikih, ki jim primanjkuje vitamina B12, lahko uživanje tega vitamina občutno poveča energijo tekom dneva za dlje časa, zato je priporočeno, daga zaužijete zjutraj po prvem obroku. Če boste upoštevali priporočilo, se boste izognili bedenju v nočnih urah, ki je lahko moteč dejavnik, še posebej če imate težave s spanjem.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.