Uporaba BUČ v prehrani in njihov vpliv na zdravje
Zahvaljujoč vitaminom in antioksidantom podpirajo našo imunost in upočasnjujejo staranje telesa, Ker so bogate z antioksidanti, pomeni, da delujejo protivnetno. Odlično vplivajo na zdravje sklepov, vseh notranjih organov, spodbujajo okrevanje po poškodbah mehkih tkiv in pomagajo pri premagovanju stresa.
Bodite POZORNI: ne smejo biti podvrženi predolgi toplotni obdelavi. Najbolje je, da hitro kuhamo ali pečemo bučke, ne več kot 10-15 minut, da v njih ohranimo polno moč hranil.
Užitne buče prepoznamo po tem, da ko jih poskusimo (lahko tudi že surove), njihovo meso ne vsebuje grenkega kukurbitacina. Uporabna je cela buča in je zato ni potrebno lupiti. Posebej dobre so v bučnih juhah, lahko jih spečemo in uporabimo kot alternativo pečenemu krompirju ali ocvrtemu krompirčku, oziroma jo pripravimo kot prilogo v obliki bučnega pireja. Buče imajo lahko rahlo sladkast okus in aromo po oreških, zato jih lahko uporabimo tudi v sladicah.
KREMNA BUČNA JUHA S SLANINO IN LEŠNIKI
PRIPRAVA: 10 min
KUHANJE: 25 min
ŠTEVILO OSEB: 4
Sestavine:
450g bučnega mesa, narezan na kocke
1 sesekljana čebula
2 skodelici piščančje osnove
2 žlici kisle smetane
200g lešnikov
50g na kocke narezane slanine
Sol in poper
Priprava:
1 Ponev segrejte, na srednji jakosti popecite slanino cca 5 minut, nato odstavite.
2 V drugi ponvi popražite čebulo cca 2 minuti da lepo porjavi, nato dodajte na kocke narezano bučo.
3 Prilijte s piščančjo juho in kuhajte 20 minut.
4 Juho zmešajte, nato dodajte kislo smetano in začimbe.
5 Juho ponudite s slanino in zdrobljenimi lešniki.
Pika na i …. Lepo pogrnjena miza in privlačno servirana hrana nam še dodatno zbudita tek. Človek jé tudi z očmi. Pa dober tek!